Проект  „Модернизиране на професионалното образование и обучение“  финансиран от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз Основна цел на проекта: Развитие на уменията за професиите на настоящето и бъдещето Бенефициент: Министерство на образованието и наука  

Основната цел на проекта е да подпомогне адаптирането на професионалното образование и обучение спрямо динамиката на пазара на труда и да подкрепи развитието на уменията за професиите на настоящето и бъдещето.

Специфичните цели са:

  • Модернизиране на професионалното образование и обучение (ПОО) спрямо динамиката на пазара на труда чрез съвместна работа между училища и други доставчици на ПОО, бизнеса и други институции;
  • Повишаване на уменията и компетентностите на педагогическите специалисти по професионална подготовка и на учениците в системата на професионалното образование и обучение в партньорство с бизнеса;
  • Повишаване привлекателността на професионалното образование и обучение.

Основните дейности по процедурата са:

Дейност 1. Разработване и прилагане на нов Списък на професиите за професионално образование и обучение (СППОО), Държавни образователни стандарти (ДОС), учебни планове и програми, национални изпитни програми вкл. междусекторни. по определени сектори и др., чрез използване на Секторни съвети на уменията (ССУ) за съвместна работа между училища и други доставчици на ПОО, бизнеса и др.

В рамките на дейност 1 е предвидено да се реализира реформа в ПОО, чрез използване на ССУ с включването на училища и работодателски организации, организации на работниците и служителите от даден сектор, бизнеса, асоциации на професионални гимназии в съответния сектор, висши училища и др. Реформата предвижда актуализиране на СППОО, разработване/актуализиране на държавни образователни стандарти, учебни планове и програми вкл. за обща професионална подготовка и национални изпитни програми по професии.

Дейност 2. Въвеждане на компетентностни профили на учители и преподаватели по професионална подготовка и обучението им по специфични за професията умения.

Компетентностният профил ще включва необходимите професионални компетентности, които следва да бъдат усвоени от учителите/преподавателите по професионална подготовка, за да могат да преподават по актуализираните учебни програми с цел постигане на заложените резултати от ученето в държавните образователни стандарти.

Дейност 3. Въвеждане на гъвкави пътеки и микроквалификации в ПОО с цел мобилност и проходимост между професии, сектори и образователни нива.

Дейността е насочена към изготвяне и въвеждане на гъвкави пътеки, като под гъвкави пътеки следва да се разбира прилагането на възможности във всички форми на обучение и учене, вкл. апробирани в рамките на национални програми и европейски и международни проекти. Прилагането на тези пътеки е за преодоляване на риска от отпадане от училище на учениците, за ангажиране или повторно включване в ПОО. Основната цел е подкрепа чрез прилагането на наставничество (менторинг).

Дейност 4. Съвместно разработване и въвеждане на образователни материали по професионална подготовка за важни за икономиката на региона и пазара на труда сектори с иновативно цифрово учебно съдържание, използване на изкуствен интелект, виртуална реалност и смесено обучение (blended leaming).

Дейността предвижда прилагане на подход на смесено обучение в професионалните училища, който да е достатъчно гъвкав, за да позволява адаптиране спрямо нуждите на учениците: съчетаване на училищна среда и други физически среди далеч от училищната сграда; съчетаване на различни инструменти за обучение, които могат да бъдат цифрови (включително виртуална реалност, изкуствен интелект и др.) и нецифрови. Ще бъдат разработени, използвани и споделяни дигитални образователни материали по професионална подготовка с цифрово и интерактивно учебно съдържание, отворени образователни ресурси, виртуална реалност, електронно обучение, смесено обучение (blended learning).

Дейност 5. Участие в обучения на преподаватели по професионална подготовка, включително от бизнеса, науката, публичния и неправителствения сектор за включването им в ПОО.

В рамките на дейността ще се проведат:

  • допълнителни практически занятия за учениците от ІІ гимназиален етап на образование под формата на допълнителна подготовка, която е извън предвидената по учебен план с участието на представители на научните среди, бизнеса, публичния и неправителствения сектор;
  • менторски обучения за придобиване на педагогически и методически умения от привлечените преподаватели от научните среди, бизнеса, публичния и неправителствения сектор;
  • модулни обучения за учителите и преподавателите по професионална подготовка с цел въвеждане в новите техники и технологии в съвременните производства, а така също и за придобиване на необходимите компетентности за преподаване и усъвършенстване на уменията, заложени в компетентностния профил.

Дейност 6. Квалификация на учители по професионална подготовка чрез специализирани обучения, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, ИСИС.

Учители в дейност 6

Имена Длъжност
1. Димитър Стоянов Въргов            Старши учител, практическо обучение
2. Мариян Златев Златев            Учител, практическо обучение
3. Диан Тонев Узунов            Учител, теоретично обучение

 В резултат от изпълнението на дейността преподавателите по професионална подготовка ще бъдат включени в специализирани обучения, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, ИСИС, дигитални умения, умения за създаване на дигитално съдържание.

Дейност 7. Подобряване на трансверсалните и ключовите компетентности по професионална подготовка на учениците, предприемачески умения, социално предприемачество и др. с участие на работодатели.

Дейност 8. Професионална подготовка чрез допълнителни практики в реална работна среда.

Дейността е насочена към учениците навършили 16 год., на които ще бъде предоставена възможността за участие/провеждане на допълнителни практики в реална среда. Практиката се провежда при обучаващия работодател и надгражда знанията, практическите умения и компетентности по изучаваната професия.

Дейност 9. Информационни дейности и кампании за повишаване привлекателността на ПОО и засилване връзката ученици/родители-работодатели-училище-местна власт, вкл. с цел кариерно и професионално ориентиране на ученици.

Организиране на информационни кампании, включващи събития тип информационни срещи, дни на професионалното образование и обучение, дни на отворените врати, вкл. за кариерно и професионално ориентиране, събития за демонстриране на професионалните умения в училищата, включени в проекта.


27.11.2024 г.

ДЕН НА ОТВОРЕНИТЕ ВРАТИ В БУРГАСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ НАСОЧЕН КЪМ КАРИЕРНО  ОРИЕНТИРАНЕ НА УЧЕНИЦИ

На 27.11.2024 г. по покана от Бургаски свободен университет и във връзка с изпълнение на Дейност 9 по проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“ – участие в информационни дейности за кариерно и професионално ориентиране с участието на представители на бизнеса, социални партньори, работодатели и висши училища насочени към учениците от втори гимназиален етап на образование с цел информирането им за бъдеща реализация на пазара на труда ученици от ПГСИ „Пеньо Пенев“ посетиха Бургаския свободен университет на Деня на отворените врати. Учениците се запознаха с академичния образователен процес, бяха проведени викторини, бизнес игри, психо-тестове. Показани бяха роботи, фотоволтаични панели и филм по криминалистика,

Всички ученици се запозанаха с образователните програми и специалностите по които Университетът ще приемна студенти през следващата академична година.


14.11.2024 г.

ИНФОРМАЦИОННА СРЕЩА НАСОЧЕНА КЪМ КАРИЕРНО  ОРИЕНТИРАНЕ НА УЧЕНИЦИ ОТ ХI И  ХII КЛАС  ОТ  ПГСИ „ПЕНЬО ПЕНЕВ“ ПРОВЕДЕНА С ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА МТГ „ДЕЛФИН“ АД, ГР.ВАРНА

На 14.11.2024 г., В рамките на изпълнение на Дейност 9 по проект по проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, г-н Христо Николов представител на „МТГ-Делфин“ АД - град Варна проведе информационна кампания „Стани корабостроител“, с цел популяризиране на професиите в направление Корабостроене и Кораборемонт сред младежите в България. Нейната цел беше да се запознаят завършващите средно образование с възможностите за професионално развитие в сферата на корабостроенето и кораборемонта. Пред учениците от XI и XII клас на ПГСИ „Пеньо Пенев“ бяха представени възможностите за осигуряване на квалификационен курс по предлаганата професия след завършване на средно образование, както и перспективите за дългосрочна трудова заетост в компания, лидер сред корабостроителните и кораборемонтните  заводи в Черно и Средиземно море.


ПРОГРАМА ЗА ИНФОРМАЦИОННО СЪБИТИЕ ПРОВЕДЕНО НА 02.07.2024 г. 

   
© ПГСИ "Пеньо Пенев"

PGSI.BG използва "бисквитки", за да подобри вашето преживяване и да анализира трафика към сайта.